Struktura rozgrywek Futbolu Amerykańskiego w Polsce

Wraz ze wzrostem popularności futbolu amerykańskiego w Polsce kibice w całym kraju mogą zauważyć, że nowe drużyny tej dyscypliny pojawiają się na każdym kroku. Oczywiście, rozwój sportu musiał doprowadzić do narodzin swego rodzaju ligi, która pokazałaby, który klub jest najlepszy. W naszym kraju aktywnie działają dwie federacje, Polska Liga Futbolu Amerykańskiego (PLFA) oraz Liga Futbolu Amerykańskiego (LFA), które zasadniczo różnią się zasadami i założeniami działania. Spróbujmy przybliżyć czytelnikom strukturę rozgrywek futbolu amerykańskiego w Polsce na przykładzie tych organizacji.

Polska Liga Futbolu Amerykańskiego została stworzona już w 2006 roku. Organizacja skupia dziesiątki zespołów futbolowych z całego kraju, a finałowe spotkanie w 2013 roku odbywało się na prestiżowym Stadionie Narodowym w Warszawie! W ramach ligi rozgrywane są mecze juniorskie oraz seniorskie. Pomysł stworzenia PLFA zaczął kształtować się już w 1999 roku, wraz z założeniem pierwszej drużyny futbolu amerykańskiego w Polsce — Warsaw Eagles. W 2004 roku powstał Polski Związek Futbolu Amerykańskiego, który stał się podstawą kreowania nowej struktury rozgrywek w kraju. Kolejne lata działacze spędzili na intensywnej popularyzacji tej dość egzotycznej dla Polaków dyscypliny. Służyły temu liczne pokazy, obozy, mecze i zawody organizowane na terenie całego kraju. Doprowadziło to do oficjalnego startu ligi PLFA w październiku 2006 roku. Inauguracją rozgrywek był uroczysty mecz pomiędzy klubami Warsaw Eagles i 1. KFA Fireballs Wielkopolska. Co ciekawe, obie drużyny są najstarszymi zespołami futbolu amerykańskiego w Polsce. Z czasem do PLFA zaczęło dołączać coraz więcej tworzących się drużyn, co spowodowało powołanie II ligi rozgrywek. Do tego należy doliczyć turnieje juniorskie oraz tzw. PLFA8, czyli zmagania zespołów, które są w stanie wystawić jedynie ośmioosobowy skład.

futbol amerykański w Polsce

Drugą organizacją zajmującą się rozgrywkami futbolu amerykańskiego w Polsce jest Liga Futbolu Amerykańskiego (LFA). Została ona założona w 2017 roku przez drużyny, które były niezadowolone z zasad i reguł panujących w PLFA. Rozłam dotyczył także całego Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. Do nowej ligi w sezonie inauguracyjnym dołączyło 27 drużyn, w tym najlepsze zespoły z całego kraju, jak chociażby Lowlanders Białystok i Panthers Wrocław. Przyczyną rozłamu w PLFA według reprezentantów nowej organizacji były liczne zaniedbania finansowe i marketingowe oraz chęć utworzenia oficjalnego Polskiego Związku futbolu amerykańskiego, który byłby zgodny z Ustawą o sporcie. Warto dodać, że LFA wprowadziła kilka zasadniczych zmian w strukturze działania tej dyscypliny w naszym kraju. Nowa liga ustanowiła zasadę „one city, one team”, oznaczającą, że jedno miasto może reprezentować tylko jeden zespół. Doprowadziło to do złączenia się wielu klubów i wyklarowania listy konkurujących o miejsca w tabeli klubów sportowych. Co więcej, każde spotkanie rozgrywane w ramach LFA jest transmitowane na żywo przez Internet, a czasami nawet w ogólnopolskiej telewizji, co jest wspaniałą wiadomością dla wszystkich fanów futbolu amerykańskiego w Polsce.

LFA złożona jest z dywizji seniorskich (LFA1, LFA2, LFA9) oraz z juniorskiej JLFA. Zespoły walczą ze sobą w sezonie zasadniczym o miejsce w fazie PlayOff. Dywizje zostały także podzielone na grupy, Północną i Południową. Każdą z nich tworzy po sześć drużyn. Ostatnim etapem rozgrywek jest finał, nazwany na cześć ligi NFL, Polish Bowl (w USA finałowy mecz nosi nazwę Super Bowl).

Niestety, rozłam w naszym krajowym środowisku futbolowym doprowadził do wielu komplikacji, które dotknęły zarówno drużyn, jak i kibiców. Na szczęście wszystko zmierza ku poprawieniu jakości rozgrywek, dzięki czemu struktura spotkań staje się klarowniejsza, z kolei miłośnicy tej dyscypliny mogą cieszyć się dynamizmem polskiego futbolu amerykańskiego nawet sprzed ekranów komputerów i telewizorów.