Pozycje futbolowe - Defensywa

Defensywa jest formacją futbolową, która stara się jak najbardziej zmylić przeciwnika na boisku. Poprzez zmiany pozycji i fałszywe sygnały zawodnicy wprowadzają atakujących w błąd, co ma na celu zatrzymanie akcji lub nawet przejęcie piłki. Obronę można podzielić na dwie oddzielne grupy. Front to gracze, którzy odpowiadają głównie za ataki na rozgrywającego i obalanie zawodników biegnących z piłką. Secondary ustawieni są przy liniach bocznych oraz krańcu boiska, a ich zadaniem jest powstrzymywanie podań.

Defensywa w futbolu amerykańskim

Linia Defensywna (Defensive Line)

Zawodnicy na tej pozycji ustawiają się naprzeciw linii atakujących. Na samym środku tej formacji stoi Nose Tackle, który często jest najbardziej masywnym zawodnikiem całej drużyny. Stara się on zatrzymać Running Backa w razie akcji biegowej oraz zaatakować Rozgrywającego, jeśli uda mu się pokonać Liniowego drużyny przeciwnej. Boczni futboliści Linii Defensywnej nazywani są Defensive Ends. Ich zadaniem tak samo jest walka z linią przeciwnika oraz ewentualne zatrzymanie akcji biegowej. Zawodnicy na tej pozycji są bardzo silni i masywni, choć zwykle także dosyć wolni.

Linebacker

zawodnikZawodnik ten jest najbardziej wszechstronnym obrońcą. Gracze ci muszą być tak silni, aby efektywnie walczyć z liniowymi i powstrzymywać Running Back’a, ale także dość szybcy, aby przechwytywać akcje podaniowe. Na boisku jest ich najczęściej czterech naraz, ustawiają się za linią defensywną. Najbardziej pożądaną przez Linebacker’a sytuacją jest Sack, czyli moment w którym obrońca przedziera się przez Linię Ofensywną i obala Rozgrywającego zanim pozbędzie się on piłki. Jeden z Linebacker’ów jest zawodnikiem koordynującym działanie całej formacji defensywnej. Wydaje on polecenia innym obrońcom, sprawdza ustawienie linii oraz odczytuje zalecenia trenera.

Cornerback

Zawodnik ten ustawia się na skrzydle tuż przy linii wznowienia akcji. Jego celem jest ustawiony przy nim Skrzydłowy. Cornerback to zwykle mniejszy, szybki i zwrotny gracz, który stara się wytrącić piłkę z rąk Skrzydłowego, lub nawet ją przechwycić.

Safety

Najczęściej na boisku pojawia się dwóch graczy na tej pozycji. Jeden z nich to Strong Safety, który jest ostatnią deską ratunku w wypadku, gdy akcja biegowa przebije się przez grupę Front. Free Safety to gracz ustawiony na samym końcu całej formacji. Jego zadaniem jest najczęściej obrona przed długimi akcjami podaniowymi. Zajmuje się on też koordynacją poczynań kolegów, gdyż z końca boiska dobrze widzi całą sytuację meczową.

Na koniec należy wspomnieć, że ustawienia defensywne bardzo często się zmieniają, a liczba graczy na określonych pozycjach nieustannie ulega rotacjom. Dopuszczalny jest także tzw. Blitz, podczas którego jeden z obrońców atakuje Rozgrywającego, starając się od razu przedrzeć przez linię ofensywną. Znane są krycia poszczególnych stref na boisku, przypisanie obrońcy do danego zawodnika oraz wiele, wiele innych. Sposób gry formacji defensywnej zależy tylko i wyłącznie od koordynatora obrony.