Pozycje futbolowe - Ofensywa

Każda z formacji na boisku dzieli się na poszczególne pozycje. Zawodnik przydzielony do danej pozycji na boisku musi charakteryzować się różnorodnymi cechami fizycznymi i danym stylem gry. Poniżej opiszemy każdą z pozycji pojawiającą się na boisku w formacji ofensywnej.

ofensywa w futbolu amerykańskim

Linia Ofensywna (Offensive Line)

Formację tą tworzy pięciu największych graczy w całej ofensywie. Zawodnicy ci nie mogą łapać podań, co jest określone w regułach. Ich główne cele to ochrona rozgrywającego poprzez blokowanie obrońców i zapewnienie mu czasu niezbędnego na poprawne rozegranie piłki. W razie akcji biegowej liniowi muszą odepchnąć przeciwników w taki sposób, aby utworzyć wcześniej zaplanowaną drogę dla kolegi biegnącego z piłką. Linia Ofensywna dzieli się na Offensive Tackles, Guards oraz Center. Pierwsi ustawiają się na zewnętrznej stronie całej formacji. Pilnują oni, aby żaden przeciwnik nie obiegł linii i nie staranował nie spodziewającego się niczego rozgrywającego. Guards to najbardziej siłowi zawodnicy, którzy ścierają się z linią defensywną rywala. Center rozpoczyna każdą akcję za pomocą podania piłki rozgrywającemu spomiędzy swoich nóg. Pozycja jest wymagająca, gdyż wymaga dokładnego poznania zamiarów swojego rozgrywającego, idealnego rozegrania, a następnie błyskawicznej zmiany postawy, aby podjąć walkę z obrońcami.

Rozgrywający (Quaterback)

Jest to najważniejszy zawodnik całej formacji. Koordynuje on grę całej ofensywy. Kieruje on zagrywką, wydaje polecenie kolegom i stara się przewidzieć zamiary drużyny przeciwnej. Głównym zadaniem tego gracza jest wykonywanie długich podań do wybiegających skrzydłowych. Na rozgrywającym spoczywa ogromna odpowiedzialność, gdyż od jego decyzji i zachowania zależy wynik całego spotkania. Jest to zawodnik który dostaje piłkę do rąk na początku każdej akcji.

Running Back

zawodnik ofensywnyW założeniu rola tego gracza jest bardzo prosta - otrzymuje on piłkę od rozgrywającego prosto do rąk i ma z nią przebiec dystans do pola punktowego przeciwników. Stara się on zdobyć jak najwięcej jardów, a koledzy z drużyny próbują za wszelką cenę ochronić go przed obrońcami rywali. Dzisiejszy futbol wymaga od tego zawodnika także łapania podań oraz chronienia rozgrywającego w przypadku akcji rzutowych. Running Back to gracz bardzo narażony na kontuzje, który musi być bardzo sprawny i rozwinięty fizycznie. Na boisku zajmuje miejsce tuż za rozgrywającym lub obok niego.

Skrzydłowy (Wide Receiver)

Najważniejszym zadaniem tego gracza jest przyjmowanie piłki podanej mu przez rozgrywającego. Zwykle na boisku pojawia się dwóch lub trzech skrzydłowych, lecz zależy to od zagrywki stosowanej w danym momencie. Zawodnik na tej pozycji posiada ścieżkę zaplanowaną na określony moment gry, która ma mu zapewnić miejsce wolne od krycia przeciwników. Następnie skrzydłowy musi przyjąć piłkę zagraną przez rozgrywającego i donieść ją aż do pola punktowego rywali.

Tight End

zawodnicyGracz ten jest potężniejszą odmianą skrzydłowego, którego zadaniem jest chwytanie podań w środkowej części boiska. W zależności od stosowanej zagrywki, Tight End może także pomagać linii ofensywnej w ochronie rozgrywającego. Pozycja ta jest dosyć wymagająca, gdyż wymaga od zawodnika połączenia szybkości z siłą i dużymi rozmiarami.